wtorek, 21 maja 2013

Geneza Bukówki

1)Rzeka Bukówka wypływa z Jeziora Bukowo Duże koło Trzcinna (gmina człopa, województwo zachodnio-pomorskie).







2)Jezioro Starduńskie:
-powierzchnia: 116 ha
-długość: 2,5 km
-największa szerokość jeziora: 400 m i głębokość: 60 m


3)Smolarnia:

-z Jeziora Starduńskiego przepływa pod jezdnią i płynie do Stawu Rychlickiego.

4)Ścieżka Bukówki:

Ze wsi Smolarnia prowadzi ścieżka dydaktyczna wzdłuż brzegów Stawu Rychlickiego i rzeki Bukówki, która wpływa do Noteci. Wytyczono trzy trasy o długości: 2 km, 4,5 km oraz 6,5 km. Najciekawszy odcinek wiedzie przez park podworski położony na urozmaiconym terenie. Dużo tu starych drzew: sosen, klonów, jaworów, grabów, lip, olszy i dębów. Najstarszy z nich, to dąb szypułkowy "Wojtek" o obwodzie ponad 7 m. Dla turystów przygotowano tablice informacyjne, kładki, ławeczki, parking i wiatę z miejscem na ognisko. Spacerując ścieżką można zobaczyć różne gatunki ptaków, płazów, roślin chronionych, natrafić na siedliska bobrów oraz torfowiska. Niedaleko Smolarni, na terenie Leśnictwa Smolary rosną dwa historyczne buki znane jako Buki Graniczne Księstwa Warszawskiego posadzone kiedyś własnie na granicy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Prus. Lasy wokół Smolarni obfitują w wiele gatunków grzybów jadalnych. 

5)Rychlik:

-ruiny starego młyna
-punkt czerpania wody


6)Górnica:

-pozostałości młyna w centrum wsi przy mostku





7)Kocień Wielki:
-młyn








8)Kuźniczka:
Rzeka jest dość głęboka, miejscami ponad 1 m. Wiele jest tu dołków, a prawie każdy ma swojego kropkowanego mieszkańca. W zasadzie nie ma tu innych ryb, tylko potokowce z naturalnego tarła. Można spotkać pstrągi, które mają jeszcze swastyki na ogonach. Faktem jest, iż duży pstrąg ma tu się gdzie schować. Woda ma bardzo ciekawą barwę - ciemnobrązową, ze względu na to, że na znacznym odcinku swego biegu płynie przez las. 








9)Dolina Bukówka - objęta programem Natura 2000
-forma ochorny w ramach sieci Natura 2000: specjalny obszar siedlisk
-biogeograficzny obszar: kontynentalny
-powierzchnia: 776,1 km
-opis przyrodniczy: obszar położony w dolinie rzeki Bukówka, który jest dopływem Drawy, zawiera dobrze zachowane łęgi, grądy, w tym grądy z bukiem i kwaśne buczyny na stromych fragmentach zboczy doliny. Na szkrzydłach doliny są również fragmenty brzezin bagiennych i torfowiska. Dość obszerne bagienne szuwary to stoja bezkręgowców. Znajduje się tu stanowisko poczwarówki zwężonej i bogata fauna ważek. 


10)Trasa na Wieleń: 

Poniżej Kuźniczki na drodze Wieleń - Człopa są głębsze miejsca, szczególnie w okolicach młyna i kurzej fermy. Rzeka mocno tutaj kręci, jest bardzo malownicza i urozmaicona. 









11)Herburtowo:
-pozostałości młyna
-nowy most ze środków unijnych

Najmniej malowniczy, choć również bogaty w ryby odcinek znajduje się w okolicach Herburtowa. Rzeka płynie tu równo i ma mniej więcej stałą głębokość. Trafiają się tu nie tylko potokowce, ale
tęczaki - prawdopodobnie uciekinierzy z hodowli zlokalizowanej koło Mniszka. 













12)Bukówka płynie wśród łąk i trzcinowisk; tuż za Herburtowem rozdziela się na kanały: Czarna
i Molita. Oba kanały kończą się małymi elektrowniami wodnymi. Bukówka wpada do Noteci, tuż za śluzą nr 21 Drawsko. 


13)Kraina Drawieńsko - Notecka:

-5 g ptak mysi królik
-15 kg łabędź niemy
-Noteć: kormoran czarny, żuraw, bielik, czapla siwa, łabędź czarnodzioby, cyraneczka, gągoła, słonka, czajka
-w lasach: krogulce, myszołów, jastrząb
-drapieżcy: wilk
-bóbr






Bukówka stanowi korytarz ekologiczny ułatwiający ponadlokalne rozprzestrzenianie się i migrację gatunków, co jest bardzo ważne dla ochrony różnorodnych biolog, dla przetrwania wielu populacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz